Parodontopatija je progresivno degenerativno oboljenje potpornog tkiva zuba koje za posledicu ima klaćenje, pomeranje i ispadanje zuba u terminalnoj (završnoj) fazi. Danas je sve češće prisutna kod veoma mladih ljudi, a granica prvih simptoma spustila se sa kasnih tridesetih na rane dvadesete godine. Po najnovijim istraživanjima, gubitak zuba u čak 50% slučajeva izazvan je parodontopatijom, dok je za drugu polovinu odgovoran karijes kao uzročnik.
Parodontopatija se ne može izlečiti, već samo blagovremeno usporiti u određenoj fazi. Zato je prevencija najbitnija, a to podrazumeva uklanjanje mekih i cvrstih zubnih naslaga, redovno pranje zuba, posete stomatologu svakih 6 meseci, a na kraju ako je potrbno i hirurški tretirati.
Kako dolazi do parodontopatije?Taloženjem minerala iz pljuvačke u plak se stvara zubni kamenac. Kamenac dvostruko utiče na razvoj parodontopatije: onemogućava čišćenje pljuvačkom, tako da bakterije iz plaka mogu nesmetano da razaraju periodoncijum (tkivo koje vezuje zub za alveolarnu kost) i vrši mehanički pritisak na desni, dovodeći do poremaćaja cirkulacije.
Simptomi parodontopatije: Konstantno prisutan neprijatan zadah Crvene i otečene desni koje krvare čak i na blagi dodir četkicom pri pranju zuba (gingivitis), bolno žvakanje Osetljivost zuba na termičke, mehaničke i druge nadražaje Produženje kliničke krune zuba uslovljene povlačenjem desni, rasklaćenost
Tok bolesti parodontopatije Sami pocetak parodontopatije pre svega karkterisu crvene otecene desni koje krvare na neznatan dodir i to stanje se naziva gingivitis.